Promieniowanie unicestwiło roboty w Fukushimie

W styczniu Japończycy zbudowali specjalne roboty do przeprowadzania prac wokół uszkodzonego reaktora w elektrowni jądrowej w Fukushimie. Firma TEPCO oznajmiła niestety, że inżynierowie utracili kontakt z pięcioma robotami ze względu na panujące w okolicy reaktorów wysokie temperatury i silne promieniowanie.

Promieniowanie unicestwiło roboty w Fukushimie

Poziom promieniowania w okolicy reaktora osiągał około 9,7 siwertów na godzinę (miejscami nawet 24). Po otrzymaniu takiej dawki człowiek umiera w przeciągu kilku tygodni. Nie wytrzymały tego też maszyny. Zadaniem robotów było usunięcie zarówno tych dobrych, jak i stopionych prętów paliwowych. Inżynierowie tymczasem rozkładają ręce, gdyż nad tymi robotami pracowali przez ostatnie dwa lata. Japończycy jednak się nie poddają i rozpoczęli prace nad nowymi, jeszcze bardziej wytrzymalszymi maszynami.

Firma TEPCO jest zobowiązana do usunięcia złomu z wnętrza elektrowni oraz do zabezpieczenia całego terenu, tak aby skażona woda nie dostawała się do oceanu. Według najnowszych danych, na terenie i w pobliżu elektrowni znajduje się jej około miliona ton. Część jest przechowywana w zbiornikach, ale skażona woda niestety powoli przesiąka z nich do oceanu.

Władze Japonii szacują, że sprzątanie po katastrofie potrwa jeszcze kilka dekad. Tymczasem powracający mieszkańcy nie mogą nadziwić się, jak bardzo zmienił się krajobraz miejsc, w których spędzili dużą część swojego życia. Na poniższym wideo zobaczysz w akcji pochłaniającą wszystko Matkę Naturę. Dość przerażający obraz…

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *