Potwierdzono obecność płynnej wody na Marsie

#NASA oficjalnie potwierdziła, że Czerwona Planeta nie jest wysuszoną pustynią, ale znajduje się na niej #woda w stanie ciekłym. Specjaliści są przekonani, że przed milionami lat #Mars przypominał Ziemię.

Potwierdzono obecność płynnej wody na Marsie
Potwierdzono obecność płynnej wody na Marsie

Należąca do NASA sonda kosmiczna Mars Reconnaissance Orbiter (#MRO) przy użyciu spektrometru zebrała niepodważalne dowody na to, że na Marsie jest woda. W miejscu, które od dawna nurtowało naukowców ze względu na ciemne smugi – gleba planety nasączona jest solanką, wodą wymieszaną z solą oraz z nadchloranem wapnia. I to właśnie dzięki tym dwóm substancjom woda na Marsie nie zamarza, bo są one w stanie obniżyć temperaturę zamarzania nawet do -70 stopni Celsjusza.

Jim Green, NASA Planetary Science Director
#JimGreen, NASA Planetary Science Director

– Dzięki badaniom wiemy, że trzy miliardy lat temu Mars wyglądał zupełnie inaczej – powiedział Green. – Miał atmosferę, a na powierzchni duży ocean płynnej wody. Mars ucierpiał z powodu potężnej zmiany klimatu i dlatego nie widzimy już wody płynącej po powierzchni Czerwonej Planety. Dzisiaj doszło do rewolucji w jej rozumieniu – dodał.

Wiadomo też było, że przed czterema i trzema miliardami lat, kiedy na Marsie było cieplej, jego północną część obejmowały dwa oceany. Są również eksperci, którzy przypuszczają, że pod powierzchnią niektórych obszarów planety znajduje się zamarznięta woda w postaci tak zwanej wiecznej zmarzliny – zjawiska występującego na Syberii czy Alasce.

Woda na Marsie oznacza, że może istnieć tam życie. Pytanie zatem, „jak ono wygląda” – staje coraz bardziej uzasadnione.

#kosmos #życie #nauka #planeta #ocean #klimat

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *