Pomysł na kosmiczną windę wypełnioną helem

Od jakiegoś czasu nad „kosmiczną windą” pracują japończycy. Teraz dołączyli do nich kanadyjczycy z ciekawym pomysłem kosmicznej windy wypełnionej helem, dzięki czemu wyeliminowany byłby problem wytrzymałości liny. W tym przypadku problemem jest zapewnienie stabilności konstrukcji.

Pomysł na kosmiczną windę wypełnioną helem
Pomysł na kosmiczną windę wypełnioną helem

Zespół badaczy z firmy Thoth Technology chce zbudować wieżę o wysokości od 20 do 150 kilometrów, na której wierzchołku znalazłaby się platforma startowa dla statków kosmicznych. Wieża ma być skonstruowana z kevlarowych rur wypełnionych helem, dzięki czemu ciężar każdej rury będzie stosunkowo niski, bo najlżejszy na świecie hel będzie działać jak gaz w latającym balonie.

Kevlar jest wyjątkowo wytrzymałym materiałem (wykorzystuje się go do kamizelek kuloodpornych), a hel zapewni lekkość, ale jakoś kompletnie nie widzę tej konstrukcji. Jak kanadyjczycy chcą zapewnić tej niebywale wysokiej konstrukcji stabilność? Im wyżej, tym większe wiatry, a na wysokości 20 kilometrów szybkość wiatru ma siłę huraganu. To zapewne jest jedno z największych wyzwań dla Kanadyjczyków.

Sama idea jest jak najbardziej słuszna. Zbudować ultra lekką platformę dla statków kosmicznych, zaoszczędzając 30 procent paliwa i eliminując najtrudniejszy i najbardziej wymagający etap lotu na orbitę. Ale czy to się uda? Trzymajmy kciuki za odważnych wizjonerów z Kanady.

Share