Półsyntetyczne życie z laboratorium

Amerykańscy naukowcy stworzyli stabilne, półsyntetyczne życie używając do tego dodatkowo dwóch nowych, sztucznych zasad. Sztuczny organizm może się powielać i przekazywać swoje DNA potomstwu. Czy jesteśmy w niebezpieczeństwie? Czy to nowe życie nie wymknie się z laboratorium?

Naukowcy uspokajają, że sztuczny organizm może żyć i mnożyć się tylko w kontrolowanych warunkach, gdy dostarczy mu się odpowiednich składników odżywczych, jakich nie będzie ono w stanie znaleźć w naturze. Nie mamy innego wyjścia, jak uwierzyć słowom naukowców.

Całe ziemskie życie ma te same podstawy – są to cztery zasady azotowe oznaczone literkami A, C, T i G, które budują DNA (jeśli weźmiemy pod uwagę RNA to T – tyminę – zastępuje literka U – uracyl). Amerykańscy naukowcy stworzyli sztuczny organizm używając do tego dodatkowo dwóch nowych, sztucznych zasad oznaczonych literkami X i Y.

Tego typu modyfikowane organizmy mogą być bardzo przydatne, bo naukowcy mogą z ich pomocą syntetyzować zupełnie nowe leki lub materiały. Jest to tak naprawdę dziedzina zupełnie nowa, pionierska i jej potencjalne zastosowania wydają się wręcz nieograniczone. Choć do tego jeszcze długa droga.

www.scripps.edu

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *