Polskie kamery wykryją zagrożenia dla Ziemi

Superczułe kamery, przygotowane przez polską firmę – Creotech Instruments S.A., staną się niebawem sercem naziemnego teleskopu NEOSTEL, którego zadaniem będzie wypatrywanie obiektów zagrażających Ziemi.

Polskie kamery wykryją zagrożenia dla Ziemi

Jedna z największych katastrof, z którymi musiała zmierzyć się Ziemia, nastąpiła 66 mln lat temu. Masywna planetoida uderzyła wówczas w naszą planetę tworząc 180-kilometrowy krater. Duża kolizja kosmiczna miała również miejsce 100 lat temu. W 1908 roku bolid wszedł w ziemską atmosferę nad Syberią, powalając drzewa tajgi w promieniu 40 km. W lutym 2013 roku meteor o średnicy zaledwie 17 metrów wszedł w atmosferę ziemską w okolicy Czelabińska i eksplodował 30 kilometrów nad powierzchnią Ziemi. Uszkodzonych zostało 7,5 tys. budynków, a ponad 1,5 tys. osób odniosło obrażenia.

– Naukowcy szacują, że kolizje Ziemi z obiektami wielkości kilkudziesięciu metrów zdarzają się raz na 100 lat. Na katastrofę porównywalną do tej, która doprowadziła do wyginięcia dinozaurów, statystycznie przyjdzie nam poczekać jeszcze dłużej – miliony lat. Nie miejmy jednak złudzeń, meteoroidy z pewnością nie będą trzymały się naszych harmonogramów i modeli statystycznych – mówi prezes Creotech Instruments S.A. dr Grzegorz Brona.

Naukowcy pracują nad systemami, które mogą uchronić Ziemię przed zagrożeniami z kosmosu. Program Space Situational Awareness (SSA) – prowadzony przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) – polega na nadzorowaniu przestrzeni kosmicznej i śledzeniu obiektów kosmicznych. W tym zadaniu ma pomóc naziemny teleskop NEOSTEL, który pozwoli lepiej wykrywać zagrażające Ziemi obiekty.

Zgodnie z założeniami ESA – niebawem ma ruszyć projekt, w ramach którego w różnych punktach Ziemi powstanie 30 teleskopów wyposażonych w ponad 200 polskich kamer. Taki system ma wykryć kosmiczne zagrożenia dla Ziemi. Kamery chłodzone są do -50 stopni Celsjusza, dzięki czemu po instalacji w teleskopie są w stanie śledzić obiekt wielkości piłeczki tenisowej z odległości 1 tys. kilometrów.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *