Polski satelita znajdzie się na orbicie pod koniec 2017 roku

Drugi satelita studentów Politechniki Warszawskiej znajdzie się w kosmosie pod koniec 2017 roku wyniesiony tam przez rakietę Falcon 9.

polski-satelita-znajdzie-sie-na-orbicie-pod-koniec-2017-roku_

Start satelity PW-Sat2, skonstruowanego przez studentów Politechniki Warszawskiej, planowany jest na koniec 2017 roku. Satelita w przestrzeń kosmiczną ma wyruszyć z bazy Vandenberg w Stanach Zjednoczonych. Będzie to drugi satelita studentów PW, który znajdzie się w kosmosie. Satelita zbudowany został w Studenckim Kole Astronautycznym PW i zostanie wyniesiony na orbitę o wysokości ok. 575 km.

– Chcemy walczyć z kosmicznymi śmieciami – obiektami, które po zakończeniu swojej misji zagrażają innym, działającym satelitom, bo nie można już nimi sterować. Działalność człowieka w kosmosie jest prężna, więc jest ich coraz więcej. Musimy szukać metod, które pomogą ten problem rozwiązać. Stwierdziliśmy, że nie będziemy ściągać nieczynnych satelitów z orbity, ale stworzymy system, który zapobiega powstawaniu tych śmieci.

Zadaniem satelity jest test innowacyjnej technologii deorbitacji. Satelita jest prostopadłościanem o wymiarach zaledwie 10x10x22 cm. Systemem deorbitującym PW-Sata2 jest kwadratowy żagiel wykonany z wytrzymałej folii o powierzchni 4 m kw.. Dwa miesiące po wyniesieniu na orbitę żagiel zostanie odblokowany, a następnie wysunięty na bezpieczną odległość od satelity i otwarty. W ten sposób znacznie zwiększy się opór aerodynamiczny satelity, który przyspieszy obniżanie jego orbity. Takie rozwiązanie znacznie skróci czas deorbitacji satelity. Dzięki temu przyszłe satelity, po zakończeniu swojej misji, nie będą zmieniały się w sterty niebezpiecznych śmieci i nie będą stwarzać zagrożenia.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *