Polski łazik dla odkrywców

Studenci Politechniki Wrocławskiej, którzy zbudowali marsjańskiego łazika Scorpio, zaprezentowali swój najnowszy wynalazek. Tym razem łazik nie jest przeznaczony do eksploracji obcych planet, ale Ziemi.

Nie oznacza to jednak, że jest mniej zaawansowany od Scorpio. Nasza planeta to o wiele bardziej różnorodne topograficznie miejsce, a wynalazek młodych inżynierów czuje się w ciężkim terenie jak ryba w wodzie.

Czterokołowy robot Turtle waży 8 kilogramów, wyposażony został w kamerę Full HD, łącze wi-fi i zrobotyzowane ramię, z pomocą którego można podnosić dowolne obiekty o masie do 500 gramów. Zainstalowane na jego pokładzie akumulatory zapewniają nieprzerywaną pracę urządzenia przez 4 godziny.

Mózgiem maszyny jest minikomputer Raspberry Pi, w którym zainstalowano oprogramowanie typu open-source, dzięki czemu można je dowolnie rozbudowywać.

Robotem można sterować z dowolnego miejsca na Ziemi. Wystarczy mieć tylko dobre połączenie z internetem. Urządzenie daje możliwość nagrywania filmów i robienia zdjęć z obrazu przesyłanego użytkownikowi na bieżąco.

Turtle będą budowane we Wrocławiu, a wszyscy zainteresowani przetestowaniem ich możliwości będą mogli to uczynić w programie testów, który wystartuje na początku przyszłego miesiąca i będzie prowadzony poprzez internet.

W testach będzie mógł uczestniczyć każdy zainteresowany zakupem łazika, i to bez ruszania się z domu.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *