Policyjny radar pozwala patrzeć przez ściany?

Amerykańska policja otrzyma na wyposażenie nowe, bardzo nowoczesne systemy radarowe. Urządzenie nazywa się Range-R i pozwala fizycznie zajrzeć do domu, spoglądając poprzez ściany.

Policyjny radar pozwala patrzeć przez ściany?
Policyjny radar pozwala patrzeć przez ściany?

W sytuacjach, w których przestępcy biorą zakładników, bardzo istotne jest uzyskanie obrazu z wnętrza budynku, by poznać rozmieszczenie terrorystów, a także samych zakładników. Ułatwia to jednostkom antyterrorystycznym dokładne zaplanowanie szturmu, w tym również wybranie najodpowiedniejszego momentu dokonania ataku.

Często używa się do tego celu mikro kamer endoskopowych, ale niebawem nie będzie to konieczne, gdyż służby mundurowe będą mogły otwarcie wykorzystywać nową technologię, pozwalającą zajrzeć do domu przez ściany. Chodzi tu o nowe radary Range-R, których amerykańska policja po cichu używa już od ponad dwóch lat.

System używany jest przez ponad 50 amerykańskich agencji rządowych w tym także agentów FBI oraz Marshals Service. Urządzenia, z których każde kosztuje 6 tysięcy dolarów, z odległości ponad 15 metrów pozwalają sprawdzić co dzieje się w domu i czy np. nikt się w nim nie ukrywa. Technologia pozwala widzieć przez ściany, gdyż jest na tyle czuła, że z łatwością wykrywa ruch, a nawet oddech i pozwala określić dokładną lokację celu.

L-3 Communications, producent radarów Range-R potwierdził, że sprzedał dotychczas około 50 takich urządzeń. Marshals Service zakupiło radary w 2012 roku i wydało na nie dotychczas 180 tysięcy dolarów, a więc jak łatwo obliczyć, ma w swym posiadaniu 30 takich urządzeń.

Warto podkreślić, że Range-R jest jednym z mniej zaawansowanych urządzeń tego typu, gdyż istnieją już znacznie lepsze modele, które potrafią prezentować pozycję ludzi w trzech wymiarach. Natomiast Departament Sprawiedliwości finansuje prace nad systemem, który może stworzyć mapę wnętrza i zlokalizować wszystkich znajdujących się w nim ludzi.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *