Podwójna czarna dziura

Wszechświat jest pełen podwójnych układów gwiezdnych, a astronomowie byli ciekawi czy takie zjawisko może dotyczyć tech obiektów najmasywniejszych – supermasywnych czarnych dziur. Istnienie binarnych, orbitujących wokół siebie parami czarnych dziur potwierdzili amerykańscy naukowcy.

Odkrycie nie nastąpiło z dnia na dzień – astronomowie śledzili ruch czarnych dziur w galaktyce 0402+379 przez 12 lat z pomocą Very Long Baseline Array (VLBA) – sieci składającej się z dziesięciu radioteleskopów rozrzuconych po Stanach Zjednoczonych. Śledząc sygnały radiowe emitowane przez czarne dziury (nazwane C1 oraz C2) badacze byli w stanie ustalić precyzyjnie ich trajektorie i potwierdziło się, że orbitują one wzajemnie wokół siebie tworząc układ podwójny o łącznej masie około 15 miliardów Słońc.

Badanie jest niezwykłe nie tylko ze względu na wagę odkrycia, ale także na samą technologię, która została użyta – trudno nawet sobie wyobrazić jak precyzyjne pomiary były dokonywane, bowiem galaktyka 0402+379 znajduje się w odległości około 750 milionów lat świetlnych od Ziemi, a obserwowane czarne dziury są tak masywne, że ich okres orbitalny wynosi 24 tysiące lat.

iopscience.iop.org

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *