Podróż w przeszłość

Spoglądając w niebo odbywamy podróż w przeszłość. Jak to możliwe? Patrząc na Księżyc, widzimy go takim, jakim był sekundę temu. Obserwując słońce widzimy jego tarczę sprzed ośmiu minut. Gwiazdy Alfa Centauri obserwujemy w stanie, w jakim znajdowały się 6 lat temu. Im dalej spoglądamy, tym dłuższą podróż w czasie odbywamy.

Podróż w przeszłość
Podróż w przeszłość

Choć wydaje się, że prędkość światła jest olbrzymia (300 tysięcy kilometrów na sekundę, czyli około miliard kilometrów na godzinę), to jednak w skali Wszechświata światło się wlecze jak ślimak. Gdyby ktoś nagle wyłączył Słońce, to ciemność na Ziemi zapadnie dopiero po upływie 8 minut.

Gdybyśmy dysponowali nadludzkimi mocami i przenieśli się w jednej chwili 4,5 miliarda lat świetlnych od Ziemi, to moglibyśmy zaobserwować jak formuje się nasza planeta. Niestety prędkość światła to największa znana nam w tej chwili szybkość i w żaden sposób nie możemy się przemieszczać szybciej (abstrahując od faktu, że taka szybkość jest dla nas nieosiągalna z technologicznego punktu widzenia).

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *