Podróż na Plutona prawie w cenie Stadionu Narodowego

Tydzień temu sondzie New Horizons udało się dokonać historycznego zbliżenia do Plutona. Misja ta była ogromnym krokiem ku poznaniu otaczającego nas wszechświata, a kosztowała ona 2.700 milionów złotych. Wydaje się to być dużo, ale czy na pewno?

Podróż na Plutona tańsza niż Stadion Narodowy
Podróż na Plutona tańsza niż Stadion Narodowy

Jeśli człowiek na poważnie zamierza myśleć (a nie ma innego wyjścia, jeśli oczywiście chce na długo metę przetrwać jako gatunek) o podboju kosmosu to była to misja absolutnie konieczna – poznaliśmy dopiero jeden z dalszych zakątków naszego własnego Układu Słonecznego.

I choć 2.700 milionów złotych wygląda na bardzo dużo pieniędzy (w zasadzie to jest bardzo dużo pieniędzy) to dla zobrazowania skali amerykańskie media podają przykład niedawnej budowy jednego stadionu dla drużyny Minnesota Vikings, który kosztował blisko 3.800 milionów złotych.

Nasz Stadion Narodowy kosztował niemal dwa miliardy złotych, a więc żeby przeprowadzić skomplikowaną, 10-letnią misję na dawniej ostatnią planetę Układu Słonecznego musielibyśmy jeszcze dołożyć „zaledwie” 700 milionów złotych. Stać „nas”…

źródło

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *