Po co kotu pudełko?

W internecie roi się od filmów, na których koty próbują wcisnąć się do różnej wielkości pudełek. Naukowców od dawna zastanawiało to zachowanie zwierząt.

Po co kotu pudełko?
Po co kotu pudełko?

Teraz grupa uczonych z Wydziału Weterynarii Uniwersytetu w Utrechcie postanowiła sprawdzić, czy możliwość schowania się w pudełku przyczynia się do redukcji poziomu stresu u kotów w schroniskach.

Badania zostały przeprowadzone na grupie kotów świeżo przyjętych do jednego z holenderskich schronisk. W boksach 10 zwierząt umieszczono pudełka, natomiast 9 pozostałych kotów nie miało możliwości korzystania z pudełek. Uczeni przyglądali się kotom i zauważyli, że w 3. i 4. dniu obserwacji widoczne były znaczące różnice w zachowaniu zwierząt. Te, które miały w boksach pudełko, znacznie szybciej dostosowywały się do nowej sytuacji.

Ukrywanie się to strategia behawioralna, dzięki której gatunki radzą sobie ze zmianami środowiskowymi i sytuacjami stresowymi – mówi Claudia Vinke, jedna z autorek badań.

W przypadku kotów domowych podobną rolę co pudełka odgrywają kabiny prysznicowe, miski i inne miejsca, w które kot może się wcisnąć, gdy jest zestresowany. Koty szukają w nich nie tylko ukrycia, odstresowania się, ale również ciepła. W 2006 roku przeprowadzono badania, które wykazały, że optymalną temperaturą dla kota jest 30-36 stopni Celsjusza. Gdy przebywają w takiej temperaturze nie muszą wydatkować energii na ogrzewanie się czy chłodzenie. Kartonowe pudełka to dobre izolatory, a im są bardziej ciasne, tym lepiej, gdyż wymuszają na zwierzęciu przybranie pozycji, w której najlepiej zachowuje ciepło.

Właściciele kotów powinni jednak pamiętać, że pobrudzonego przez kota kartonu nie da się wyczyścić, zatem pudełka trzeba co jakiś czas wymieniać.

kopalniawiedzy

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *