Pluton emituje promieniowanie X

Astronomowie z Uniwersytetu Johna Hopkinsa wykryli, że Pluton emituje promieniowanie rentgenowskie.

pluton-emituje-promieniowanie-x

Pluton skrywa przed nami jeszcze wiele niezwykłych tajemnic, chociaż dla niektórych tzw. astronomów to „tylko” planeta karłowata. Bardzo ciekawe informacje podali naukowcy pracujących przy Teleskopie Kosmicznym Chandra. Okazuje się, że Pluton emituje promieniowanie rentgenowskie. Dotychczas naukowcy uważali, że to niemożliwe. Pierwszy raz w historii obserwacji naszego Układu Słonecznego, a dokładnie Pasa Kuipera, udało się odkryć obiekt, który emituje takie promieniowanie i nie posiada przy tym własnego pola magnetycznego.

Ta informacja mówi nam dużo o atmosferze obiektów przemierzających tę część Układu Słonecznego. Naukowcy do tej pory podejrzewali, że gazy otaczające kosmiczne ciała tak bardzo oddalone od Słońca mogą reagować z naładowanymi cząsteczkami wiatru słonecznego, tworząc promieniowanie rentgenowskie (podobnie jak ma to miejsce na Ziemi), jednak dopiero teraz mają na to niezbity dowód.

Co ciekawe, astronomowie z Uniwersytetu Johna Hopkinsa wykryli również, że Pluton emituje zbyt silne promieniowanie X, jak na obiekt otoczony tak mizerną atmosferą. Póki co nie wiedzą, dlaczego tak się dzieje. Pewnie dlatego, że to tylko „planeta karłowata”…

harvard.edu

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *