Placebo równie skuteczne jak leki?

Badania międzynarodowej grupy naukowców wskazują na coś, czego od dawna obawiały się koncerny farmaceutyczne. Otóż podawane podczas badań klinicznych #placebo, coraz częściej wykazuje silniejsze efekty przeciwbólowe niż leki.

Placebo równie skuteczne jak leki?
Placebo równie skuteczne jak leki?

Co jeszcze bardziej ciekawe, ten fakt dotyczy tylko obszaru Stanów Zjednoczonych. #Naukowcy z McGill University w Montrealu, którzy zajmują się badaniem genetycznych podstaw bólu, sądzą że przyczyna leży w systemie testów klinicznych, które są tam najbardziej rygorystyczne spośród wszystkich krajów świata.

#Badania w #USA trwają długo, są zakrojone na szeroką skalę i przede wszystkim są droższe. To właśnie w trakcie długookresowych testów wychodzi, że najnowsze lekarstwa przeciwbólowe mają porównywalną lub mniejszą skuteczność niż placebo. Tak działa właśnie #autosugestia ludzi, którzy są święcie przekonani, że podane im leki natychmiast zniwelują trapiący ich #ból.

Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że pacjentami biorącymi udział w testach opiekują się profesjonalne pielęgniarki, więc cała otoczka świetnej opieki może wzmacniać u pacjenta przekonanie, że otrzymał rewelacyjny środek przeciwbólowy, który uwolnił go od bólu, a tak naprawdę było to tylko placebo.

Tak więc wiele osób badających środki przeciwbólowe jest przekonanych, że różne testowane leki działają, jedynie testy tego nie wykazały. Za ten stan z pewnością odpowiadają #endorfiny, które są hormonami szczęścia i tłumią odczuwanie drętwienia oraz bólu. Mogą być uwalniane zarówno w wyniku zażycia leku, jak i placebo, czyli sugestii, że to jest naprawdę świetny specyfik.

#medycyna #lekarstwo #umysł #leczenie #lekarz geekweek.pl

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *