PITA wykradnie dane z naszego komputera

Pita to potrawa z Bliskiego Wschodu, którą z łatwością dostaniemy w budkach z fast foodem. Tak samo nazywa się również bardzo groźne narzędzie stworzone przez izraelskich naukowców, którego celem jest wykradanie danych znajdujących się na dyskach naszych komputerów.

PITA wykradnie dane z naszego komputera
PITA wykradnie dane z naszego komputera

Dane znajdujące się w komputerach bywają często niezwykle cenne, więc stale powstają urządzenia przeznaczone do ich wykradania. Można się do nich dostać za pośrednictwem internetowej sieci, ale jeśli maszyna nie jest do niej podłączona, wówczas trzeba użyć innych rozwiązań.

Jedno z nich nazywa się PITA (Portable Instrument for Trace Acquisition) i zostało opracowane przez naukowców z Uniwersytetu Tel Aviv oraz izraelskiego instytutu badawczego Technion. Kosztujący 300 dolarów gadżet, przypomina z wyglądu zwykła pitę (taki kształt stworzono dla żartu), jednakże nie jest jadalny. Urządzenie służy bowiem do wykradania danych przy pomocy odczytu fal elektromagnetycznych emitowanych przez komputer.

Wystarczy tylko położyć je w odległości około 50 cm od komputera, a elektroniczne układy zajmą się resztą. Wykradzione dane zostaną następnie zapisane na karcie microSD lub poprzez Wi-Fi przesłane do komputera należącego do hakera.

Wprawdzie wygląd urządzenia jest niewinny, ale jego funkcjonalność już nie. Wystarczy więc, że ktoś położy taki sprzęt w pobliżu komputera, a wówczas jego właściciel nie będzie nawet się spodziewał, że w tym czasie traci dane.

źródło

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *