Pióropusze pary wodnej na Europie

NASA na specjalnej konferencji ogłosiła, że na Europie udało się odkryć pióropusze pary wodnej, wydobywające się spod lodowej powierzchni dzięki gejzerom.

pioropusze-pary-wodnej-na-europie

Europa to czwarty co do wielkości księżyc Jowisza. Pod jego lodową powierzchnią prawdopodobnie ukrywa się płynny ocean, w którym może egzystować życie. Naukowcy od wielu lat wieszczą, że to właśnie ten księżyc jest najbardziej odpowiednim miejscem, w całym Układzie Słonecznym, do powstania i rozwoju życia.

Na specjalnej konferencji naukowcy NASA ogłosili, że dzięki Kosmicznemu Teleskopowi Hubble’a odkryli na Europie pióropusze pary wodnej, wydobywające się spod lodowej powierzchni dzięki gejzerom.

Para wodna unosi się na wysokość 200 kilometrów ponad powierzchnię lodu, a następnie opada w postaci śniegu. Naukowcom udało się uwiecznić to zjawisko nad południowym biegunem księżyca Jowisza.

Jeśli na Europie naprawdę znajduje się woda (naukowcy twierdzą, że jest jej więcej niż na Ziemi) to prawdopodobnie występuje tam również życie, podobnie, jak ma to miejsce na naszej planecie w okolicach kominów geotermalnych.

Aby ostatecznie potwierdzić wszystkie te przełomowe odkrycia, NASA chce wysłać na Europę dwie misje. Dzięki nim nie tylko dowiemy się, czy rozwijają się tam jakieś formy życia, ale poszerzymy swoje horyzonty o innych światach, w których mogą występować obce organizmy.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *