Pierwsza plazma w reaktorze fuzyjnym Wendelstein 7-X

W instytucie fizyki plazmowej Maxa Plancka przeprowadzono test #reaktor’a fuzyjnego #Wendelstein 7-X. #Hel został ogrzany potężną wiązką mikrofal, a następnie utrzymany w silnym polu magnetycznym. Hel osiągnął temperaturę 1 miliona stopni, tworząc plazmę ksenonową przez jedną dziesiątą sekundy.

Pierwsza plazma w reaktorze fuzyjnym Wendelstein 7-X

Marzenia ludzkości o okiełznaniu technologii dającej praktycznie nieograniczone źródło taniej energii wydaje się ziszczać. Jeśli kolejne testy przebiegną równie udanie – to jedna szklanka zwykłej wody da tyle energii, ile pół miliona baryłek ropy naftowej. Budowa Wendelstein 7-X zajęła aż 19 lat i #koszt’owała ponad miliard dolarów. W jego budowę i prace testowe zaangażowani są także #naukowcy z kilku polskich uczelni. Konstrukcja reaktora jest wyjątkowo skomplikowana, jednak nie powinno to nikogo dziwić, jako że wewnątrz #stellarator’a odwzorowane są procesy zachodzące we wnętrzu gwiazdy.

Aby można rozpocząć syntezę termojądrową potrzebne jest rozgrzanie wodoru do 100 milionów stopni Celsjusza. W takiej temperaturze #plazma musi być utrzymywana w odpowiedniej magnetycznej pułapce, by nie stykała się ze ścianami komory reaktora. Wówczas lżejsze jądra atomowe (wodoru) połączą się w jedno cięższe (helu). W wielkim skrócie – z jąder izotopów wodoru powstanie cięższy hel + dodatkowy #neutron i to, co najważniejsze, czyli #energia.

Na początku przyszłego roku mają się rozpocząć prace z wodorem, aby ostatecznie wytworzyć plazmę, dzięki której będziemy ludzkość posiądzie potężne źródło energii.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *