Pierwsza na świecie sieć komunikacji kwantowej

Chińczycy są pionierami w rozwoju technologii kwantowej komunikacji. Niedawno udało im się z sukcesem teleportować na orbitę fotony (zobacz tutaj), korzystając z dobrodziejstw mechaniki kwantowej, a dokładnie splątania kwantowego. Teraz naukowcy z Państwa Środka chcą wcielić w życie opanowaną przez siebie bardzo bezpieczną i odporną na ataki hakerskie technologię komunikacji.

Projekt został ogłoszony w mieście Jinan, gdzie 200 użytkowników na co dzień działających w sektorze rządowym, wojskowym, energetycznym i finansowym, będzie komunikowało się ze sobą z zachowaniem najwyższego i najbezpieczniejszego dostępnego obecnie na świecie systemu szyfrowania i bezpieczeństwa.

Zwykłe, szeroko wykorzystywane metody szyfrowania, w obliczu budowanych superkomputerów z niesamowitą mocą obliczeniową, a w przyszłości komputerów kwantowych, będą podatne na ataki hakerskie i nie spełnią swojej roli w ochronie najbardziej poufnych i strategicznych informacji dla normalnego funkcjonowania instytucji rządowych.

Zasadniczą zaletą komunikacji kwantowej jest fakt, że podczas próby przechwycenia wiadomości, zostaje ona natychmiast bezpowrotnie zniszczona. Oznacza to, że każda próba włamania lub przechwycenia informacji, zostanie zauważona zarówno przez nadawcę, jak i odbiorcę.

W przyszłości, gdy któreś z państw nie będzie dysponowało technologiami przesyłu informacji z wykorzystaniem komunikacji kwantowej, to zwyczajnie nie będzie liczyło się na arenie międzynarodowej.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *