Pierścienie jąder galaktyk mniejsze niż sądzilliśmy

Większość galaktyk posiada w swoim wnętrzu potężne super masywne czarne dziury. Niektóre z tych czarnych dziur są bardzo aktywne pochłaniając otaczającą materię i emitując przy tym ogromne ilości energii w formie promieniowania. Teraz wiemy, że te aktywne jądra galaktyk są dużo gęstsze niż sądziliśmy.

Aktywne jądra galaktyk wyglądają w dużej mierze bardzo podobnie – otacza je pierścień pyłu i gazu, który jest znacznie mniejszy niż nam się wcześniej wydawało. Do takiego wniosku doszła grupa astronomów wykonująca badania z pomocą jednego z oryginalniejszych teleskopów – SOFIA (Stratospheric Observatory For Infrared Astronomy, Stratosferyczne Obserwatorium Astronomii Podczerwonej) – który jest umieszczony na pokładzie mocno zmodyfikowanego Boeinga 747.

Teleskop ten, który działa na pokładzie wysoko latającego samolotu, był w stanie zarejestrować emisje w podczerwieni z 11 różnych galaktyk. Pomimo dużej odległości jaka nas od nich dzieli, astronomowie byli w stanie dostrzec, że pierścień materii otaczający super masywną czarną dziurę w każdej z nich ma zaledwie 30% rozmiaru, jaki wcześniej mu przypisywano.

Odkrycie to samo w sobie jest ciekawe, ale dodatkowo znając dokładniej rozmiar tych pierścieni, powinniśmy być w stanie dokładniej obserwować czarne dziury – oczywiście poprzez obserwację ich bezpośredniego otoczenia.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *