Piękna kopalnia sylwinitu w Bierieznikach pochłania powoli miasto

Kopalnie kojarzą się nam z mrocznymi, klaustrofobicznymi korytarzami. #Kopalnia sylwinitu w Bierieznikach na pozór odbiega od tego stereotypu. Ściany jej komór mienią się soczystymi barwami, a różnokolorowe warstwy minerałów tworzą wyszukane, niemal matematyczne wzory.

Piękna kopalnia sylwinitu w Bierieznikach pochłania powoli miasto 06

Kopalnia leży w Rosji, na Uralu, 1,5 tys. km. od Moskwy. Wydobywany tu sylwinit (sól potasowa) jest źródłem chlorku potasu. Bieriezniki to także 154-tysięczne miasto, które powstało i utrzymuje się dzięki kopalni. Ma jednak teraz dzięki niej kłopoty, gdyż miasto wkrótce może – literalnie – zapaść się pod ziemię. Dzieje się tak za sprawą olbrzymich komór pozostałych po wieloletniej eksploatacji kopalin.

Wielkie puste przestrzenie po wydobytym urobku na głębokości od 200 do 450 m co jakiś czas zapadają się tworząc na powierzchni ziemi leje i zapadliska. Za sprawą wód gruntowych wdzierających się do starych wyrobisk pochłaniają one budynki, drogi, chodniki, tory klejowe i inne elementy miejskiej infrastruktury. Woda powoli, lecz systematycznie rozpuszcza potężne solne filary pozostawione przez górników jako podpory stropów, powodując podziemne katastrofy. Jak do tej pory największy nazwany przez mieszkańcy Dziadkiem powstał w roku 2007. Ma on 310 m szerokości i 390 m długości, ale wciąż się rozrasta (zdjęcie poniżej).

Piękna kopalnia sylwinitu w Bierieznikach pochłania powoli miasto 01

Piękna kopalnia sylwinitu w Bierieznikach pochłania powoli miasto 02

Piękna kopalnia sylwinitu w Bierieznikach pochłania powoli miasto 04

Piękna kopalnia sylwinitu w Bierieznikach pochłania powoli miasto 05

Piękna kopalnia sylwinitu w Bierieznikach pochłania powoli miasto 07

Piękna kopalnia sylwinitu w Bierieznikach pochłania powoli miasto 08

Piękna kopalnia sylwinitu w Bierieznikach pochłania powoli miasto 09

Piękna kopalnia sylwinitu w Bierieznikach pochłania powoli miasto 10

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *