Papierowe baterie

#Naukowcy z Uniwersytetu #Linkoping stworzyli nowy rodzaj papieru, który sprawi, że w przyszłości wyprodukujemy tańsze i wydajniejsze #baterie.

Papierowe baterie
Papierowe baterie

#Papier wykonany jest z nanocelulozy oraz przewodzącego #elektryczność #polimer’u potrafiącego zmagazynować w sobie energię elektryczną. Jednak nie tylko ją magazynuje, ale pozwala się ładować jak zwykła #bateria. Jego największą zaletą niska cena i łatwa dostępność materiałów, z których go wykonano.

Papier wykonano z włókien celulozowych umieszczonych w wodzie z elektrycznie naładowanym polimerem. Polimer pokrywa włókna cienką warstwą, a woda pełni rolę elektrolitu. Magazynowanie energii w papierze nie stanowi zagrożenia, ponieważ w ten sposób wykonana bateria jest wolna od kwasów i ciężkich metali, a przy tym wystarczająco wytrzymała, by można ją było zginać. Papierowa bateria jest podobna w dotyku do plastiku. Jest przy tym wodoodporna i bardziej wytrzymała niż zwyczajny papier. Jej naładowanie zajmuje tylko kilka sekund i można powtórzyć tę operację setki razy, zanim przestanie się nadawać do użytku.

liu.se

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *