Papier przechowujący energię

Naukowcy ze Szwecji opracowali – wykonany z nanocelulozy oraz polimerów – przewodzących papier, który potrafi składować w sobie 1 farad elektryczności.

Papier przechowujący energię

1 farad to bardzo niewiele, ale „pierwsze koty za płoty” – jak rzecze stare przysłowie. Jeden arkusz takiego papieru ma grubość zaledwie 0.5 milimetra. Wygląda przy tym nieco plastikowo, ale pomimo swych elektrycznych zdolności jest równie łatwy do zginania i zgniatania co jego zwykły odpowiednik. Energetyczny papier ma w zanadrzu asa – potrafi się naładować w zaledwie kilka sekund. Nic nie stoi zatem na przeszkodzie, by długotrwale wydzielał energię na przestrzeni wielu cyklów.

Szwedzi rozmyślają nad sposobem wykonania grubszego i większego arkusza z mniejszych fragmentów energetycznego papieru, by składować za jego pośrednictwem większą ilość energii. Na przeszkodzie stoi im póki co to, że do tego celu musiałby zostać odwodniony, co źle wpłynęłoby na jego umiejętność przechowywania prądu.

Energetyczny papier mógłby w przyszłości stać się alternatywą dla dotychczasowych sposobów przechowywania energii. W przeciwieństwie do zwykłych baterii jest wykonywany z łatwo dostępnych i ekologicznych materiałów. Jest także wodoodporny, czego nie da się powiedzieć o konwencjonalnych bateriach i metodach przechowywania energii.

sciencealert.com

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *