Okulary blokujące systemy rozpoznawania twarzy z Japonii

Nikt nie lubi być śledzony, a technologie rozpoznawania twarzy są wciąż udoskonalane. Nic dziwnego więc, że powstają systemy blokujące śledzenie nas przez maszyny. W Japonii udoskonalono specjalne okulary blokujące rozpoznawanie twarzy.

Okulary blokujące systemy rozpoznawania twarzy z Japonii
Okulary blokujące systemy rozpoznawania twarzy z Japonii

Dwa lata temu Japoński Narodowy Instytut Informatyki (NII) opracował okulary, które uniemożliwiały rozpoznanie twarzy. Wyposażono je w kilkanaście diod LED które emitowały światło podczerwone. Chociaż człowiek nie był w stanie zobaczyć tego światła, to kamery miały z nim problem – był on na tyle poważny, że system nie mógł rozpoznać twarzy użytkownika.

Okulary były jednak mało dyskretne, ale ten sam zespół naukowców ulepszył swoją technologię. Nowe okulary (patrz wyżej) są o wiele bardziej dyskretne i nie posiadają widocznych diod LED. Zamiast tego zastosowano tajemniczy materiał (japończycy nie chcą zdradzić jaki), który odbija światło, a okulary uniemożliwiają rozpoznanie twarzy. Urządzenie ma pojawić się w japońskich sklepach w przyszłym roku. Jego cena ma wynosić około 30 tysięcy jenów japońskich, czyli około 300 dolarów.

vice.com

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *