„Oko Sahary” ciekawi badaczy

Po raz pierwszy #OkoSahary – niezwykłą formację skalną dostrzeżono u zarania lotów kosmicznych. Dzisiaj jest ulubieńcem astronautów, którzy podczas każdej ekspedycji na Międzynarodową Stację Kosmiczną nie mogą jej nie uwiecznić.

"Oko Sahary" ciekawi badaczy
„Oko Sahary” ciekawi badaczy

Tajemnicza struktura nazywana jest oficjalnie Kalb ar-Riszat, ale funkcjonują też jej potoczne określenia, wiele o niej mówiące: „Oko Sahary” czy „Oko Afryki„.

Oko Sahary ciekawi badaczy 01

Dla meteorologów na pierwszy rzut oka wygląda ona jak bardzo głęboki układ niskiego ciśnienia, zaś dla zoologów przypomina ślimaka. Badania topograficzne wykazują, że struktura położona jest w zagłębieniu terenu.

Oko Sahary ciekawi badaczy 02

Centrum struktury jest otoczone przez okrągłe wzniesienia. Przypominają one nieco krater uderzeniowy powstały po upadku meteorytu. Jednak badania chemiczne nie wykazały śladów skał pochodzących z kosmosu.

Oko Sahary ciekawi badaczy 03

Co ciekawe poszczególne fragmenty struktury powstały z różnych skał, co świadczy o tym, że struktura nie powstała od razu, lecz formowała się całymi milionami lat aż osiągnęła kształt znany współcześnie. Jeśli nie jest to miejsce upadku #meteoryt’u, to co?

Oko Sahary ciekawi badaczy 04

#Naukowcy wskazują na wygasły lub niedoszły #wulkan, ponieważ niektóre formacje złożone są ze skał magmowych. Nie mają one jednak struktury zbliżonej do prawdziwych wygasłych lub wciąż aktywnych wulkanów.

Oko Sahary ciekawi badaczy 05

Aby odkryć wszystkie jej tajemnice potrzebne są dalsze badania, a obszar na którym się ona znajduje, czyli nienadające się do życia zachodnie rubieże Sahary, tylko to zadanie utrudniają.

Oko Sahary ciekawi badaczy 06

Oko Sahary ciekawi badaczy 07

Oko Sahary ciekawi badaczy 08

Oko Sahary ciekawi badaczy 09

Oko Sahary ciekawi badaczy 10

Oko Sahary ciekawi badaczy 11

Oko Sahary ciekawi badaczy 12

Oko Sahary ciekawi badaczy 13

Oko Sahary ciekawi badaczy 14

#Afryka #zdjęcie #skała #pustynia geekweek.pl

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *