Ogniwo fotowoltaniczne lekkie jak piórko

Zasoby paliw kopalnych kurczą się. Najpopularniejszą metodą pozyskiwania energii odnawialnej jest energia słońca, jednak technologia ogniw fotowoltanicznych pozostawia jeszcze sporo do życzenia. Dzięki nowemu typowi ogniw opracowanemu przez inżynierów z MIT może jednak coś się w tym temacie zmienić.

Ogniwo fotowoltaniczne lekkie jak piórko
Ogniwo fotowoltaniczne lekkie jak piórko

Innowacyjne ogniwo fotowoltaniczne zaprezentowali inżynierowie z MIT i może się ona przyczynić do rozwoju urządzeń mobilnych, różnego rodzaju sensorów elektronicznych itp. Udało im się bowiem stworzyć ogniwo fotowoltaniczne, które jest cienkie, elastyczne i niezwykle lekkie, przez co można je umieścić praktycznie na dowolnej powierzchni. Aby pokazać, jak bardzo to ogniwo jest lekkie, w ramach eksperymentu umieszczono je na bańce mydlanej, bez jej niszczenia.

Zespół odpowiedzialny za wynalazek twierdzi, że jest to najcieńsze i najlżejsze ogniwo jakie kiedykolwiek stworzono. Dzięki temu będzie można je instalować na tekstyliach, czy też papierze. I choć nie jest ono specjalnie wydajne, to może być przydatne np. w sensorach oraz wielu innych urządzeniach, które nie wymagają wiele energii do działania.

news.mit.edu

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *