Odkryto neurony kontrolujące pragnienie

Naukowcy z Centrum Medycznego Uniwersytetu Cornella (CUMC) zidentyfikowali neurony, które uruchamiają i wyłączają pragnienie.

Odkryto neurony kontrolujące pragnienie
Odkryto neurony kontrolujące pragnienie

Badacze od lat podejrzewali, że pragnienie jest regulowane przez neurony z narządu podsklepieniowego (ang. subfornical organ, SFO) podwzgórza, jednak trudno im było wskazać, które dokładnie komórki biorą w tym udział. Kiedy specjaliści wykorzystywali prąd do stymulacji różnych części SFO myszy, uzyskiwali sprzeczne rezultaty.

Zespół z CUMC zaczął więc dywagować, że w SFO istnieją co najmniej 2 typy neuronów, w tym włączające i wyłączające pragnienie. Podczas eksperymentów z elektrostymulacją pobudzano oba rodzaje komórek naraz, stąd sprzeczne wyniki.

By to potwierdzić, doktorzy Oka i Charles S. Zuker posłużyli się bardziej precyzyjną metodą kontrolowania aktywności mózgu – optogenetyką. Tutaj – po wprowadzeniu światłoczułych cząsteczek – naukowcy mogą wpływać wyłącznie na określone zestawy komórek; wystarczy skierować na nie światło.

Akademicy zauważyli, że neurony CAMKII (nazwa pochodzi od kinazy typu II zależnej od wapnia i kalmoduliny) aktywują pragnienie, a neurony VGAT (z transporterem pęcherzykowym GABA) je wyłączają.

Kiedy Amerykanie pobudzali neurony CAMKII, myszy od razu zaczynały szukać wody i dużo piły. Okazało się, że zachowanie było równie silne u dobrze nawodnionych i odwodnionych gryzoni. Kiedy komórki wyłączano, zwierzęta od razu przestawały pić.

Zespół, którego publikacja ukazała się w Nature, zauważył, że neurony CAMKII nie oddziaływały na żerowanie, a wywołane światłem pragnienie dotyczyło tylko wody (nie wpływało na spożycie innych cieczy, np. glicerolu czy miodu).

Gdy podczas eksperymentów oświetlano neurony VGAT, odwodnione myszy natychmiast przestawały pić. Łącznie ustalenia te pokazują, że SFO jest systemem dedykowanym do kontroli pragnienia – twierdzi Oka. SFO to jedna z nielicznych struktur neurologicznych niezablokowanych przez barierę krew-mózg – ma ona kontakt z krążeniem ogólnym. Niewykluczone więc, że uda się opracować leki na schorzenia związane z pragnieniem.

kopalniawiedzy.pl

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *