Odkryto największą strukturę we wszechświecie?

Wykorzystując dane z satelity WISE oraz teleskopu Pan-STARRS1 na Hawajach zespół dr Istvána Szapudiego znalazł ostatnio wyjaśnienie istnienia Wielkiej Pustki mającej ponad 1.8 miliarda lat świetlnych szerokości.

Odkryto największą strukturę we wszechświecie?
Odkryto największą strukturę we wszechświecie?

W 2004 roku astronomom przeglądającym rozkład mikrofalowego promieniowania tła (promieniowanie reliktowe, CMB) we wszechświecie udało się dostrzec Chłodny Punkt – ogromny, rozciągający się na ponad miliard lat świetlnych zupełnie zimny fragment wszechświata, a następnie odkryto pokrywającą się z nim Wielką Pustkę. Teraz okazuje się, że może być to największa jednolita struktura jaka istnieje w całym wszechświecie.

Wykorzystując dane z satelity WISE (Wide Field Survey Explorer) oraz teleskopu Pan-STARRS1 na Hawajach zespół dr Istvána Szapudiego z Uniwersytetu Hawajskiego w Manoa znalazł ostatnio wyjaśnienie istnienia tego Chłodnego Punktu – udało im się zidentyfikować Wielką Pustkę mającą ponad 1.8 miliarda lat świetlnych wszerz, w której galaktyki i ich gromady są ogromną rzadkością, nie ma w niej także ciemnej materii – jest to po prostu pustka w potocznym rozumieniu tego słowa.

Wcześniej wiedziano o istnieniu tego pustego obszaru znajdującego się w okolicy konstelacji Oriona i Rzeki Erydan, jednak wyliczano jego rozmiar na około miliard lat świetlnych, ale były to wyliczenia błędne – ciężko bowiem dostrzec coś tak dużego w całości.

Wielka Pustka jest wielkoskalową strukturą wszechświata i zgodnie z teorią o Wielkim Wybuchu jest ona jego pozostałością – odzwierciedla tym samym strukturę znajdującą się w osobliwości, z której wszechświat powstał. Jej rozmiar może sugerować istnienie jakiejś egzotycznej fizyki poza Modelem Standardowym – ten bowiem przewiduje istnienie mniejszych i większych chłodnych miejsc, jednak nie jest w stanie wyjaśnić istnienia obiektu o takich rozmiarach.

Pustka ta widziana jest w mikrofalowym promieniowaniu tła jako punkt chłodniejszy ze względu na tzw. opóźniony efekt integracji Sachsa-Wolfe’a (efekt ISW) – światło wlatując w obszar pustki, ze względu na rozszerzanie się wszechświata, traci energię – opuszcza ją ono jako dłuższa fala, co przekłada się na mniejszą temperaturę. Wyjaśnia ona zatem doskonale istnienie anomalii w CMB, a tym samym potwierdza fakt, że wszechświat się rozszerza.

źródło

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *