Odkryto Kazachstańskie Nazca

#Google Earth przysłużyło się odkryciu fascynujących zagadek pradawnych ludów. Otóż archeolodzy z Kostanajskiego Państwowego Uniwersytetu im. Bajtursynowa i Uniwersytetu w Wilnie, przy jego pomocy odkryli #geoglify w północnym #Kazachstan’ie.

Odkryto Kazachstańskie Nazca
Odkryto Kazachstańskie Nazca

Ekspedycja naukowa w miejsce tego budzącego duże emocje miejsca, które może być określone mianem „kazachskich linii z #Nazca”, pozwoliła jeszcze dokładniej przebadać okolicę przy pomocy georadaru i zdjęć z powietrza. W sumie odkryto 50 geoglifów o różnych kształtach oraz rozmiarach od 90 do nawet 400 metrów, w tym kręgi i swastyki.

Natrafiono również na szczątki struktur oraz palenisk, co może sugerować, że było to miejsce kultu i odbywały się tam rytuały, a geoglify służyły do oznaczenia tego magicznego obszaru. Wyniki opublikowano niedawno na dorocznej konferencji Europejskiego Stowarzyszenia Archeologicznego w Stambule.

Odkrycie to wywołało spore poruszenie w świecie archeologii
Odkrycie to wywołało spore poruszenie w świecie archeologii

Odkrycie to wywołało spore poruszenie w świecie archeologii, nie wiadomo bowiem, jaki lud i w jakim dokładnie celu zbudował te struktury. Miejmy nadzieję, że już niebawem na światło dzienne wyjdą kolejne fakty dotyczące tego znaleziska, które pozwolą nam poznać historię starożytnych ludów.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *