Oddalone czarne dziury zagrożeniem dla życia na Ziemi

Układ Słoneczny wydaje się być bezpiecznym miejscem. Jednak nie oznacza to, że stosunkowo odległe gwiazdy – zapadające się podczas swojej śmierci w czarne dziury – nie mogą zgotować nam przerażającej zagłady.

Oddalone czarne dziury zagrożeniem dla życia na Ziemi
Oddalone czarne dziury zagrożeniem dla życia na Ziemi

Naukowcy przyglądają się ostatnio potencjalnej czarnej dziurze, oddalonej od nas o 2800 lat świetlnych, w którą zapadnie się zapewne duża gwiazda o nazwie A0620-00.

Na poniższym filmie możesz zobaczyć, jak takie obiekty – nawet te oddalone od Ziemi o tysiące lat świetlnych – mogą nie tylko zniszczyć życiodajną atmosferę naszej planety, ale również zniszczyć dużą część jej powierzchni i zabić całą ludzkość. Dzieło tego typu zniszczenia mogą dokonać promienie gamma, które emitowane są przez czarną dziurę w chwili jej powstawania.

Najgorszy w tym wszystkim jest fakt, że jesteśmy przed nimi całkowicie bezbronni, gdyż przemieszczają się one z prędkością światła, więc gdy nawet je zarejestrujemy – będzie za późno na jakiekolwiek przeciwdziałanie.

Naukowcy obwiniają promienie gamma za kilka globalnych kataklizmów mających miejsce w burzliwej historii rozwoju życia na naszej planecie.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *