Oceany w głębi naszej planety jednak istnieją?

Wiele lat temu Juliusz #Verne napisał powieść „Podróż do wnętrza Ziemi” i była to po dziś dzień literatura #scifi. Okazuje się jednak, że Juliusz Verne zawarł w swojej książce ziarno prawdy. Naukowcy z Uniwersytetu w Albercie są pewni, że głęboko pod powierzchnią ziemi znajdują się oceany.

Oceany w głębi naszej planety jednak istnieją?
Oceany w głębi naszej planety jednak istnieją?

W roku 2008, na terenie Juíny w stanie #MatoGrosso w Brazylii, odkryto #diament zawierający #ringwoodyt, którego 1,5 procenta masy stanowi #woda. Kamień został wyniesiony na powierzchnię Ziemi przez skały wulkaniczne. Do tej pory na całym świecie ringwoodyt odkrywano tylko w meteorytach oraz bardzo rzadkich diamentach. Naukowcy uważają, że na naszej planecie mogą one występować nawet 520-660 km pod powierzchnią gruntu.

Australijscy badacze uważają, że wnętrze naszej planety skrywa niebotyczne masy wody. Jednak woda nie występuje tam w stanie ciekłym, a w postaci jonów wodorotlenowych.

Najnowsze badania geologiczne dowodzą, że płyty oceaniczne, które nasączone są wodą, wędrują w głąb planety, co sprawia, iż jej znaczne ilości magazynują się tam (ponad 500 km pod powierzchnią), tworząc gigantyczne, podziemne zbiorniki.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *