Ocean na Enceladusie

Najnowsze dane z sondy Cassini dowodzą, że pod lodową powierzchnią księżyca Saturna – Enceladusa, skrywa się globalny ocean. Uczeni doszli do wniosku, że zarejestrowane zaburzenia orbity można przypisać istnieniu wody pokrywającej cały księżyc.

Ocean na Enceladusie
Ocean na Enceladusie

Sonda Cassini od lat obserwuje Enceladusa. Wcześniej odkryła gejzery w pobliżu południowego bieguna księżyca, co dowodziło istnienia dużego zbiornika wodnego. Dotychczas jednak sądzono, że mamy do czynienia z morzem pod lodami bieguna południowego. Jednak nowe dowody wskazują, że woda pokrywa cały księżyc. To trudna do rozstrzygnięcia kwestia, która wymagała wieloletnich obserwacji, obliczeń z różnych dziedziny nauki, ale w końcu mamy ostateczne wyniki.

Naukowcy przeanalizowali zdjęcia Enceladusa zebrane w ciągu ostatnich siedmiu lat. Na podstawie tych zdjęć udało się stworzyć niezwykle precyzyjną mapę pozycji poszczególnych struktur – głównie kraterów – widocznych na powierzchni księżyca. Dzięki temu możliwe było zbadanie jego ruchu.

Obecnie naukowcy nie wiedzą, dlaczego Enceladus nie zamarzł cały. Naukowcy mają kilka hipotez, w tym i taką, która mówi o siłach pływowych Saturna, które dostarczają do Enceladusa więcej energii niż sądzono. Odkrycie tego mechanizmu będzie przedmiotem przyszłych badań.

#Enceladus #ocean #Saturn #księżyc #kosmos #sonda #Cassini nasa.gov

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *