Nuklearne pociski ochronią planetę przed asteroidami?

Coraz częstsze przeloty asteroid w pobliżu Ziemi pokazują wszystkim, że nasza planeta jest praktycznie bezbronna wobec kosmicznych skał. Tymczasem trafienie ją odpowiednio dużą asteroidą mogłoby praktycznie wyeliminować całą ludzkość. NASA pracuje więc nad systemem, który pozwoliłby chronić nasz świat.

Nuklearne pociski ochronią planetę przed asteroidami?
Nuklearne pociski ochronią planetę przed asteroidami?

Inżynierowie amerykańskiej agencji kosmicznej wspólnie z National Nuclear Security Administration pracują nad systemem, który chroniłby Ziemię przed asteroidami. Wprawdzie takie zagrożenie jest na razie tylko teoretyczne, ale nie można wykluczyć, że któraś z kosmicznych skał przelatujących w pobliżu naszej planety zboczy z kursu i w nią uderzy.

NASA chce nas przed takim scenariuszem zabezpieczyć, dlatego też specjaliści od rakiet oraz broni atomowej dzielą się wiedzą, pracując nad opracowaniem sposobu ochrony przed asteroidami.

Obecnie najbardziej skuteczną bronią mogą być pociski z głowicami jądrowymi. Przeprowadzone symulacje komputerowe wykazały, że taka broń może całkowicie zdezintegrować średniej wielkości skały o średnicy od 49 do 138 metrów. W przypadku większych skał trzeba jednak opracować nieco inne uzbrojenie, które pozwoliłoby odchylić trajektorię jej lotu, bez rozbijania na kawałki. Zniszczenie asteroidy spowodowałoby bowiem deszcz odłamków spadających na naszą planetę, a to byłoby katastrofalne w skutkach.

Na razie inżynierowie NASA są na etapie projektu, ale nie można wykluczyć, że wkrótce spróbują zrealizować któryś z pomysłów.

źródło

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *