Nowy, Wielki Wybuch uchwycony na zdjęciach?

#Naukowcy stoją być może przed najlepszą szansą faktycznego zrozumienia fenomenu Wielkiego Wybuchu. Wszystko za sprawą gigantycznych eksplozji do jakich doszło w gromadzie galaktyk MS 0735.6+7421 znajdującej się w konstelacji #Camelopardalis.

Nowy Wielki Wybuch uchwycony na zdjęciach?
Nowy, Wielki Wybuch uchwycony na zdjęciach?

Największe w zarejestrowanej historii #wybuch’y wywołała… Czarna Dziura rozrywająca wspomnianą gromadę. Skala zjawiska jest przez niektórych naukowców porównywana do Wielkiego Wybuchu i ich zdaniem może oznaczać początek nowego #wszechświat’a.

Trwające od blisko 10 lat eksplozje udało się zarejestrować. #NASA opublikowała kilka zdjęć, na których widać dokładnie co dzieje się w odległej o 2,6 miliarda lat świetlnych galaktyce. Czarna Dziura odpowiedzialna za całe „zamieszanie” wyróżnia się niezwykle dynamicznym jak na swoje rozmiary rozrostem, wydzielając przy tym ogromne ilości fal radiowych. Gromada galaktyk, w której dochodzi do wybuchów spowita jest dodatkowo dziwnym, gorącym gazem, który przerywany jest równie nietypowymi ubytkami.

Galaktyka MS 0735.6+7421

Szerokość pojedynczego ubytku szacowana jest na 650.000 – 783.000 lat świetlnych (1 rok świetlny to niemal 10 bilionów kilometrów). Co dalej będzie działo się w odległej gromadzie MS 0735.6+7421 trudno przewiedzieć, ale będziemy z uwagą śledzić kolejne odkrycia NASA i reszty środowisk naukowych. Wszystkie zdjęcia wykonano dzięki teleskopowi Hubble’a oraz Chandra.

Skala zjawiska jest przez niektórych naukowców porównywana do Wielkiego Wybuchu i ich zdaniem może oznaczać początek nowego wszechświata

#galaktyka #kosmos #eksplozja komputerswiat.pl

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *