Nowy, mały wahadłowiec – Dream Chaser

Sierra Nevada Corporation (SNC), odpowiedzialna za budowę nowego, małego wahadłowca poinformowała, iż trzy loty testowe wahadłowca Dream Chaser odbędą się już na początku 2016 roku.

Nowy, mały wahadłowiec - Dream Chaser
Nowy, mały wahadłowiec – Dream Chaser

Maszyna ma wystartować z Przylądka #Canaveral na Florydzie i zostać wyniesiona na orbitę przy pomocy rakiety Atlas V. Co ciekawe, centrum obsługi wahadłowca ma stać się budynek O&C (Operations and Checkout), który niegdyś wykorzystywany był do kontroli misji Gemini oraz Apollo.

Zainstalowany w budynku sprzęt, który wcześniej służył inżynierom z firmy Lockheed Martin do testów pojazdu Orion, teraz zostanie użyty do bardzo interesującego programu #DreamChaser.

Sierra Nevada na konferencji poinformowała również, że pod swoje skrzydła weźmie 4,5-kilometrowy pas startowy SLF (Shuttle Landing Facility), który do tej pory umożliwiał lądowanie wahadłowców z programu STS, powracających z misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

We wrześniu 2013 roku SNC przeprowadziła udane testy statku polegające na sprawdzeniu komputera pokładowego, a dokładnie parametrów lotu, takich jak: wysokość, kierunek i kilku elementów nawigacyjnych.

Dream Chaser w założeniu ma być nowym środkiem transportu dla astronautów, ale teraz raczej pozostanie mu tylko przewóz ładunków pomiędzy Ziemią a Międzynarodową Stacją Kosmiczną (#ISS).

#kosmos #orbita #rakieta #wahadłowiec geekweek.pl

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *