Nowy film z przelotu sondy nad Plutonem

NASA nie pozwala nam zapomnieć o niezwykłej misji sondy New Horizons, dzięki której dowiedzieliśmy się, jak niezwykłym obiektem jest Pluton, i jak wiele skrywał przed nami tajemnic. Naukowcy NASA przygotowali nowe filmy.

Możemy na nich zobaczyć oryginalne zdjęcia tej planety karłowatej i jednego z jej księżyców, Charona, wykonane przez sondę w trakcie przelotu, które zostały poddane obróbce cyfrowej, abyśmy mogli zobaczyć na nich więcej szczegółów, a mianowicie rzeczywiste ukształtowanie terenu.

Widok zapiera dech w piersi. Możemy poczuć się, jakbyśmy znajdowali się na pokładzie statku kosmicznego, przelatywali nad tymi lodowymi obiektami i patrzyli na nie przez okno. Cyfrowe odwzorowanie powierzchni zostało przeprowadzone przez Paula Schenka i Johna Blackwella z Lunar and Planetary Institute w Houston.

Naukowcy z NASA odkryli, że słynne „Serce” Plutona skrywa ocean wody w postaci płynnej. Wody jest tam tyle, ile znajduje się we wszystkich oceanach na naszej planecie. Ocean ma średnicę dwóch tysięcy kilometrów i znajduje się od 150 do 200 kilometrów pod zamarzniętą powierzchnią, oraz może mieć nawet 100 kilometrów głębokości.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *