Nowojorska policja usłyszy każdy wystrzał w mieście

Dni, w których w największych miastach Stanów Zjednoczonych, nikt nie padł śmiertelną ofiarą napadu czy wojny gangów, są traktowane niemal jak święta. Skala problemu jest tak wielka, że momentami wymyka się policji spod kontroli, ale z takimi wynalazkami jak ten, szale w odwiecznej batalii między policją, a przestępcami mogą zostać wyrównane.

Nowojorska policja usłyszy każdy wystrzał w mieście
Nowojorska policja usłyszy każdy wystrzał w mieście

Dwadzieścia procent z całości brutalnych zbrodni, których dopuszczono się w roku 2013 na terenie Nowego Jorku, zostało popełnionych przy wykorzystaniu broni palnej, ale musimy brać pod uwagę, że średnio siedemdziesiąt pięć procent wystrzałów nigdy nie zostaje zgłoszone na policję. Kto oglądał „The Wire” wie, że dla własnego zdrowia najlepiej jest spełniać archetyp idealnego, bo głuchego i ślepego, sąsiada, kiedy ma się w okolicy ludzi chętnych do konsekwentnego łamania prawa.

Aby uporać się z niechęcią do zgłaszania aktów przemocy z zastosowaniem broni palnej, departament policji z Nowego Jorku zdecydował się na próbne zainstalowanie systemu ShotSpotter na terenie Bronxu i Brooklynu. Przyjemność ta kosztowała ich 1,5 miliona dolarów, a wszystkie strefy nie zostały jeszcze w pełni przygotowane do działania nowej technologii, więc powstrzymajmy się od spekulacji na temat jej efektywności.

Skupmy się więc na tym, na jakiej zasadzie działa sam błogosławiony w swoim zamyśle ShotSpotter. Podstawą jego działania jest struktura trzystu dźwiękowych sensorów, rozmieszczonych na terenie 25 kilometrów kwadratowych. Każdy z nich jest zaprogramowany, aby wychwycić choćby najcichszy dźwięk, przypominający wystrzał broni palnej i kiedy dochodzi do takiego zdarzenia, jest ono dokładnie weryfikowane przez specjalistę, od decyzji którego zależy to, czy na pomoc powinna ruszyć jednostka policji. Na tym nie kończą się jednak zalety ShotSpottera – jest on w stanie dokładnie zlokalizować osobę pociągającą za spust, wytyczyć drogę, którą potencjalny przestępca uciekał czy nawet zliczyć arsenał, z którego korzystano. Dodatkowo, w porównaniu z każdym z poprzednio testowanych metod detekcji wystrzałów, ShotSpotter ma wyjątkowo wysoką skuteczność oscylującą w okolicy osiemdziesięciu procent.

źródło

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *