Nowe planety z Keplera

NASA ujawniła duży zbiór odkryć dokonanych za pomocą Teleskopu Kosmicznego Keplera. Nowych planet jest ponad 1200, z czego 9 znajduje się w tak zwanej strefie zamieszkania – obszarze, w którym panuje temperatura pozwalająca na istnienie wody w stanie płynnym.

Nowe planety z Keplera
Nowe planety z Keplera

Aktualnie wiemy więc o istnieniu ponad 3200 planetach pozasłonecznych.

Spośród nowych planet 550 zdaje się być planetami skalistymi, takimi jak Ziemia. W tej chwili jest to wniosek płynący wyłącznie z ich rozmiaru – konieczne są dalsze badania. Dziewięć planet znajduje się w tzw. strefie zamieszkania, a zatem potencjalnie człowiek mógłby na nich mieszkać.

Teleskop Kosmiczny Kepler przeszukuje niebo w poszukiwaniu planet pozasłonecznych obserwując jednocześnie ponad 160 tysięcy gwiazd i szukając drobnych zmian w ich jasności powodowanych tranzytem (z naszego punktu widzenia) planet przez ich tarczę. Po awarii sprzed dwóch lat teleskop działa wolniej. Uszkodzeniu uległo jedno z kół reakcyjnych i obecnie musi on być stabilizowany m.in z pomocą ciśnienia promieniowania.

Według ostrożnych szacunków bazujących na zebranych do tej pory danych, we wszechświecie powinny istnieć dziesiątki miliardów nowych, zdatnych do zamieszkania planet podobnych do Ziemi. Odnalezienie życia na obcej planecie jest więc teraz jedynie kwestią technologii i czasu, bo to, że gdzieś tam ono istnieje jest więcej niż pewne.

nasa.gov

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *