Nowatorski robot z Tokyo

Zbudowany przez japońskich inżynierów robot porusza się za sprawą włóknistych rurek wypełnionych powietrzem, a swym działaniem naśladuje ludzkie mięśnie i ścięgna.

Najlepsi inżynierowie na świecie wprost stają na głowie, by konstruowane przez nich roboty humanoidalne w wyglądzie i zachowaniu przypominały ludzi. Wszak natura jest niedoścignionym wzorem do naśladowania. Duży krok ku realizacji tego typu wizji uczynili Japończycy z Suzumori Endo Lab i Instytutu Technologicznego na Uniwersytecie Tokijskim.

Na powyższym filmie możesz zobaczyć, jak humanoid porusza się używając sztucznych mięśni, które kurczą się i rozluźniają pod wpływem zmian w przepływie prądu elektrycznego. Japończycy zdają sobie sprawę, że „ich” sztuczne mięśnie są o wiele słabsze niż ludzkie, ale podkreślają przy tym, że jest to dopiero początek ich prac nad tą bardzo obiecującą technologią. Zastosowanie w robotach humanoidalnych sztucznych mięśni, inspirowanych ludzkimi, wyniesie precyzję poruszania się robotów przyszłości na zupełnie nowy, niedostępny dotąd poziom.

Dzięki sztucznym mięśniom roboty będą mogły wykonywać karkołomne zadania. Byle jednym z tych karkołomnych zadań nie stała się eksterminacja nas – ludzi…

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *