Niezwykły pociąg w Japonii

Płonący kominek, piano bar z muzyką na żywo, łazienki z wanną, panoramiczne wagony do podziwiania japońskich krajobrazów i gwiaździstego nieba – takie atrakcje czekają na podróżujących superluksusowym japońskim pociągiem Shiki-Shima.

W poniedziałek pociąg o futurystycznym wyglądzie i szampańskim kolorze wyjechał w swój pierwszy kurs. Pomimo, że ceny biletów są bajecznie wysokie, chętnych podróżnych wcale nie brakuje. Wręcz przeciwnie, w Shiki-Shimie nie ma wolnych miejsc aż do marca 2018 r. A to także dlatego, że pociąg na swój pokład zabiera tylko 34 pasażerów.

Shiki-Shima to 10-wagonowy skład, w którym mieści się 17 pokoi. Najdroższy z nich to dwuosobowy apartament o powierzchni 20 m kw., za który należy zapłacić prawie 33 tys. zł. Łazienka wykończona jest specjalnym japońskim rodzajem drzewa cyprysowego, które jest znane ze swojego odświeżającego zapachu. Podróżni oprócz baru z najlepszymi trunkami do dyspozycji mają restaurację z jedną gwiazdką Michelin. Serwowane potrawy przygotowywane są trzy razy dziennie i nawiązują do kuchni z regionu, przez który przejeżdża w danym momencie pociąg.

Debiutancka podróż rozpoczęła się z tokijskiego dworca Ueno, skąd pociąg pojechał przez region Tohoku w stronę najbardziej na północ wysuniętej spośród wielkich japońskich wysp – Hokkaido. Z powrotem pojedzie trasą wzdłuż Morza Japońskiego. Po drodze pasażerowie będą mieli dwa postoje, które mogą wykorzystać na zwiedzanie.

Dla Shiki-Shimy zaplanowano trzy trasy, w zależności od pory roku. Na czterodniową i dwudniową wycieczkę będzie można się wybrać w sezonie od wiosny do jesieni. Zimą zaplanowano trasę trzydniową. Stąd nazwa pociągu Shiki-Shima, co oznacza „Wyspa Czterech Pór Roku”.

Pojazd nie powala szybkością. Porusza się z maksymalną prędkością zaledwie 112 km/h, czyli jedną trzecią mniej od standardowych japońskich pociągów.

Japońskie Koleje Wschodnie za tę luksusowy pociąg zapłaciły 176 mln zł.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *