Niewyczerpane zasoby płonącego lodu

Japończycy wydobyli klatraty metanu u wybrzeży półwyspu Shima. Eksperci mówią, że proces wydobywania ich i spalania musi zostać odpowiednio przygotowany, gdyż w przeciwnym razie możemy wyemitować do atmosfery olbrzymie ilości gazów cieplarnianych. Dla Japonii klatraty metanu stanowią szansę na uniezależnienie się Kraju Kwitnącej Wiśni od energii z zewnątrz.

Klatraty metanu składają się z cząsteczek wody i metanu. Ich wielkie ilości znajdują się na dnie morskim. Niewykluczone, że są one najbardziej obficie występującym paliwem kopalnym. Światowe zasoby klatratów metanu są szacowane nawet na 2,8 biliarda metrów sześciennych. Dla porównania, w 2015 roku światowe wydobycie gazu wyniosło 3,5 miliarda metrów sześciennych. Przy obecnym zapotrzebowaniu na gaz klatraty metanu wystarczą nawet na 800 lat. Ich wydobycie wiąże się jednak z olbrzymimi kosztami i wymaga wykorzystania olbrzymich ilości wody lub dwutlenku węgla. Jeśli klatraty będą wydobywane nieostrożnie, grozi to emisją metanu do atmosfery. Jednak przy odpowiedniej technice wydobycia mogą zastąpić brudny węgiel.

Przypuszcza się, że wydobycie klatratów na mniejszą skalę może rozpoczną się już w 2020 roku, jednak komercyjne wydobycie na dużą skalę nastąpi nie wcześniej niż w roku 2030.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *