Nieoceniona rola naszego Księżyca

Księżyc – nasz naturalny satelita, towarzyszy nam od ponad czterech miliardów lat, a więc niemal od początku jej istnienia Ziemi. Jego rolę trudno przecenić.

Nieoceniona rola naszego Księżyca
Nieoceniona rola naszego Księżyca

Ziemi z Księżycem tworzą razem dość nietypowy twór – „podwójną” planetę. Oczywiście nie ma mowy o równym partnerstwie. Promień Księżyca to zaledwie jedna czwarta promienia Ziemi, a jego masa jest aż 81 razy mniejsza od masy naszej planety. To w przybliżeniu taka sama różnica, jaka występuje pomiędzy wagą przeciętnego człowieka i świnki morskiej.

Wpływ Księżyca na naszą planetę jest jednak nie do przecenienia. Powodowane oddziaływaniem naszego satelity pływy oceaniczne są odpowiedzialne za rozwój życia na Ziemi – a dokładniej, za pojawienie się życia na lądach.

Początkowo pływy te były znacznie silniejsze niż dziś (Księżyc oddala się od Ziemi około 4 centymetrów rocznie i gdy powstał, był odległy o około 150 tys. km, dziś to około 380 tys. km). Bez tego zjawiska organizmy żywe zaludniłyby kontynenty znacznie później. Według niektórych uczonych grawitacja Księżyca stabilizuje również zmiany nachylenia osi obrotu Ziemi – co zapobiega nagłym zmianom klimatu – a zatem znów sprzyja rozwojowi życia na naszej planecie. Niebagatelną rolę pełni też oświetlanie Ziemi nocą, niezwykle ważne dla wielu organizmów (na przykład owadów).

focus.pl

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *