Niemcy uruchamiają reaktor fuzyjny

Po ponad milionie roboczogodzin budowy Niemcom z Instytutu fizyki plazmowej Maxa Plancka udało się skonstruować pierwszy #reaktor #fuzyjny nowej generacji – #Stellarator W7-X, przy budowie którego brali udział także Polacy.

Niemcy uruchamiają reaktor fuzyjny
Niemcy uruchamiają reaktor fuzyjny

Konstrukcja tej maszyny jest bardzo skomplikowana, jednak nie może to dziwić, bo wewnątrz Stellaratora odwzorowane mają być warunki zachodzące we wnętrzu gwiazd – stąd jego nazwa. Dlatego też budowa #Wendelstein 7-X, bo tak brzmi jego pełna nazwa, zajęła aż 19 lat i kosztowała ponad miliard dolarów.

Ten bardzo ambitny projekt prawie został anulowany, bo jeden z dostawców części w międzyczasie zbankrutował i ciężko było znaleźć zastępstwo, jednak udało się i jeszcze w tym miesiącu widoczny ma być efekt – Stellarator ma zostać po raz pierwszy uruchomiony.

Stellarator ma zostać po raz pierwszy uruchomiony

Stellarator jest nieco podobny w budowie do tokamaka, ale rozwiązuje jeden z problemów, który stoi na przeszkodzie wykorzystania tokamaków (które generalnie są prostsze i tańsze w budowie) do generowania energii. Otóż urządzenia te potrafią utrzymać magnetycznie gorącą plazmę w stanie stabilnym przez maksymalnie kilka minut, przez co energetycznie nie opłaca się nawet takiego urządzenia uruchamiać – jego wystartowanie pochłania więcej energii niż generuje. Stellarator taki jak W7-X ma być zdolny do utrzymania w stanie stabilnym plazmy przez około pół godziny co powinno teoretycznie wystarczyć do otrzymania dodatniego bilansu energetycznego.

Ekipa montująca Stellarator
Ekipa montująca Stellarator

#Plazma, o której mówimy jest gazem rozgrzanym do 100 milionów stopni Celsjusza, w którym lżejsze jądra atomowe łączą się w jedno cięższe – na przykład z jąder izotopów wodoru powstaje cięższy #hel i dodatkowy #neutron oraz, oczywiście, #energia. Jedna szklanka wody dawać ma jej tyle ile pół miliona baryłek ropy naftowej.

Reaktor fuzyjny

Trzymamy zatem kciuki, bo być może to właśnie Stellarator będzie przełomem na jaki czekamy i wprowadzi on nas w erę nieskończonej energii. A wtedy nic nie powinno stanąć nam na drodze ku podbojowi kosmosu.

sciencemag.org geekweek.pl

Share

4 thoughts on “Niemcy uruchamiają reaktor fuzyjny

  1. I pewnie znowu historia się powtórzy. Kiedyś był taki fizyk co chciał ludzkości pomóc a zabił miliony. Tak teraz mamy to samo. Mam nadzieję że się mylę

    1. Z Twojej wypowiedzi wyziera nieprawdopodobna niewiedza niestety… 🙁 Reaktor fuzyjny w razie awarii czy nawet wybuchu nie spowoduje efektu śmiertelnego promieniowania, a tego się boisz. Oczywiście, że do awarii może dojść i mogą zginąć ludzie. Ludzie jednak giną wszędzie – nawet w domu. Może dojść do wybuchu. Ale efekty wybuchu będą lokalne, tzn. uszczerbku na zdrowiu mogą doświadczyć osoby w bezpośrednim sąsiedztwie reaktora. Powiem jedno – kto nie idzie naprzód, ten się cofa i dlatego mogę Cię śmiało nazwać zacofańcem, wybacz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *