Niedobór tlenu remedium na Jet Lag

Linie lotnicze starają się poprawić komfort pasażerów i w tym celu zwiększają ilość tlenu w kabinach samolotów. Okazuje się, że najprawdopodobniej przyczyniają się do powstawania u pasażerów efektu Jet Lag.

niedobor-tlenu-remedium-na-jet-lag_

Jet lag to zmęczenie wywołane zmianą strefy czasowej. To zmora wszystkich, którzy muszą dużo i często latać pokonując długie dystanse i zmieniając strefy czasowe.

Naukowcy wpadli na pomysł, że to tlen może odpowiadać za synchronizację naszego dobowego zegara. Postanowili w związku z tym przeprowadzić odpowiednie badania na myszach, podając zwierzętom podczas symulowanej podróży o 25%-30% mniej tlenu niż zazwyczaj. Podróż była symulowana w laboratorium przez przesunięcie cyklu dnia i nocy o 6 godzin. Okazało się to dużym sukcesem, bowiem zwierzęta przyjmujące przez pewien czas mniej tlenu dużo szybciej dostosowywały się do sześciogodzinnej zmiany czasu.

Na ślad takiego właśnie działania tlenu, naukowcy wpadli mierząc jego poziomy we krwi i tkankach myszy. Zauważyli, że zwierzęta pochłaniają więcej tlenu w ciemności, a mniej gdy świeci światło. Doszli więc do wniosku, że to właśnie zużycie tlenu reguluje cykl dobowy i potwierdziło się to eksperymentalnie.

Na razie nie wiadomo czy podobny mechanizm sprawdzi się u ludzi, ale powinno dać się to łatwo zweryfikować.

cell.com

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *