Niecodzienny układ podwójny

Astronomowie z University of Warwick trafili na pierwszy ślad pulsaru będącego jednocześnie białym karłem. Znajduje się on 380 lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Skorpiona.

Profesor Tom Marsh oraz Boris Gänsicke wspierani przez doktora Davida Buckleya z South African Astronomical Observatory odkryli układ podwójny składający się z białego i czerwonego karła – został on nazwany AR Scorpii (Ar Sco). Gwiazdy wirują w morderczym tańcu na wspólnej orbicie o okresie zaledwie 3.6 godzin. Mniejsza z nich ma masę jednej trzeciej Słońca i jest klasycznym czerwonym karłem. Spala hel bardzo powoli i dzięki temu jest relatywnie chłodna i niezbyt jasna, druga z kolei jest prawdziwą astronomiczną ciekawostką. Jest to biały karzeł, który zachowuje się jak pulsar – jest on tylko trochę większy od Ziemi, ale jest dużo bardziej masywny – waży nieco więcej niż połowa Słońca i jest około 200 tysięcy razy bardziej gęsty od naszej planety.

Naukowcy uważają, że jest on rdzeniem gwiazdy pozostałym po eksplozji supernowej, któremu zabrakło nieco masy, by stać się czarną dziurą. W tym wypadku i tak jest to pulsar bardzo niewielki i wcale nie aż tak gęsty, jednak i tak jego pole elektromagnetyczne jest 100 milionów razy silniejsze od pola magnetycznego Ziemi.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *