Niebieski wulkan

Ijen to kompleks wulkanów na Jawie w Indonezji. Znany jest z niesamowitych krajobrazów. W wulkanicznym kraterze nad jeziorem charakteryzującym się kwaśną wodą barwy turkusowej, ze szczelin w ziemi unoszą się opary siarki rozgrzane do 245 stopni, które barwią czerwony ogień wydobywający się z lawy na niebiesko.

Skraplające się gazy siarkowe o temperaturze prawie 600 stopni spływają potokami po stokach wulkanicznych, jednocześnie płonąc, co tworzy niezapomniany spektakl. Nie polecam jednak oglądać tego z bliska, dlatego lepiej zobacz film (poniżej).

George Kourounis wybrał się w samotny rejs po najbardziej zakwaszonym jeziorze na świecie, które znajduje się w kraterze wulkanu Ijen. Kwas siarkowy obecny w jeziorze jest w stanie doprowadzić do błyskawicznej korozji aluminiową puszkę, co możesz zobaczyć na poniższym filmie.

Kawah to jeden z wielu kraterów rozciągającej się na ponad 20 kilometry kaldery pradawnego wulkanu Ijen. Nad brzegiem jeziora od lat odbywa się przeprowadzane w nieludzkich warunkach wydobywanie siarki, które jest źródłem dochodu dla całych rodzin.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *