Niebawem Chińczycy zaczną uprawiać ziemniaki na Księżycu

Chińczycy przeprowadzą niebawem eksperyment z uprawą ziemniaków na powierzchni Księżyca. Chińczycy chcą sprawdzić, czy w tak niegościnnych warunkach coś wyrośnie.

Chiny intensywnie przygotowują się do pierwszego lotu załogowego na Księżyc i Marsa. Każdego dnia tworzą technologie, które pozwolą im zbudować bazy na obu obiektach. Wiosną ubiegłego roku na konferencji Global Space Exploration w Pekinie, Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna (CNSA) przedstawiła ciekawy projekt. Jego celem będzie eksperyment z uprawą ziemniaków na powierzchni Księżyca. Chińczycy chcą sprawdzić, czy w tak niegościnnych warunkach coś wyrośnie. Misja planowana jest na czerwiec bieżącego roku, w ramach programu Chang’e 4.

Na pokładzie lądownika znajdą się specjalnie przygotowane sadzonki ziemniaków i jaja jedwabników. Jedwabniki mają produkować dwutlenek węgla, a rośliny życiodajny tlen, tworząc prosty ekosystem. W kapsule o rozmiarach 18 na 16 centymetrów mają panować idealne warunki – odpowiednie ciśnienie, oświetlenie i woda. Eksperyment ten, chociaż jeszcze się nie odbył, najprawdopodobniej zakończy się pełnym sukcesem. Najlepszym tego przykładem może być doświadczenie przeprowadzone przez specjalistów z największego na świecie centrum badań naukowych poświęconych ziemniakom, a mianowicie Centro Internacional de la Papa (CIP) z siedzibą w Limie. W ubiegłym roku naukowcy umieścili ziemniaka w kapsule, wewnątrz mikro-satelity CubeSat, która symulowała warunki panujące na Marsie, a dokładnie ciśnienie, nasłonecznienie, temperaturę, tlen i dwutlenek węgla. Ziemniak zaczął kwitnąć. To pokazuje, że ziemniaki mają ogromne możliwości genetycznej adaptacji do ekstremalnych warunków. W projekcie tym wykorzystano glebę pochodzącą z pustyni w Peru, w której na co dzień bulwy rosną w suchym i jałowym środowisku.

Ziemniaki są najlepszym rozwiązaniem dla rozwijającej się kolonii na Księżycu czy innej, obcej planecie. Rośliny te bowiem posiadają największą wydajność kaloryczną w stosunku do rozmiaru gruntu, na jakim są uprawiane. Jest to ważne z punktu widzenia ograniczonego miejsca na hodowlę roślin. Trzymajmy więc kciuki za eksperyment Chińczyków, bo jeśli im się powiedzie, będzie to oznaczało, że zapewnienie pożywienia kolonizatorom Księżyca czy Marsa, stanie się o wiele łatwiejszym zadaniem, niż nam się do tej pory wydawało.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *