Neutronowe hologramy

Amerykańscy fizycy dokonali ważnego odkrycia. Stworzyli oni hologramy nie z pomocą laserów, lecz wiązek neutronowych. Dzięki temu mogą oni zaglądać do wnętrza ciał stałych.

neutronowe-hologramy

Hologramy tym różnią się od fotografii, że zapisywana w nich jest nie tylko amplituda fali światła, ale także zmiany jej fazy. Dzięki temu uzyskujemy obraz dużo bogatszy. Hologramy powstają w ten sposób, że wiązkę lasera kieruje się na rejestrowany obiekt, a następnie rejestruje odbity wzór interferencyjny. Zapisywane jest dużo więcej informacji o fotografowanym obiekcie, dzięki czemu można zapisywać obraz trójwymiarowy badanego obiektu.

Naukowcy z National Institute of Standards and Technology stworzyli hologram przy użyciu wiązki neutronowej – takiej, jakie są zazwyczaj wykorzystywane do badania wnętrza różnych przedmiotów czy materiałów. W ten sposób powstały hologramy ukazujące wnętrze fizycznych obiektów.

Co to oznacza w praktyce? Naukowcy czyniący pomiary różnych materiałów i badający strukturę wewnętrzną różnych przedmiotów będą mieli łatwiejsze zadanie w interpretacji wyników. Dzięki temu ich badania będą znacznie bardziej dokładne.

nist.gov

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *