Naukowiec z University of Southampton straszy wizją zlodowacenia

Kilkanaście lat temu popularny był katastroficzny film „Pojutrze” pokazujący skutki nagłego zlodowacenia. Badacz z University of Southampton twierdzi, że to co wydawało się długo filmową fikcją jest zgodne z obecnymi scenariuszami pogodowymi globalnego ocieplenia. Paradoksalnie jeżeli trend ocieplenia nadal się utrzyma – doprowadziłoby to do 20 lat epoki lodowcowej.

Naukowiec z University of Southampton straszy wizją zlodowacenia
Naukowiec z University of Southampton straszy wizją zlodowacenia

Nowe badanie zostało przeprowadzone przez profesora Sybrena Drijfhouta z Southampton University. Zdaniem uczonego dane wskazują, że globalne ocieplenie może spowodować nagłe załamanie atlantyckiej cyrkulacji termohalinowej zwanej AMOC (Atlantic Meridional Overturning Circulation).

AMOC jest głównym prądem powietrznym na Oceanie Atlantyckim. Stymuluje między innymi przepływ ciepłej, słonej wody w górnych warstwach Atlantyk. Klimatolodzy są zgodni, że to właśnie AMOC odgrywa ważną rolę w systemie klimatycznym Ziemi. W swoim badaniu, profesor Sybren Drijfhout z Southampton University, wykorzystał opracowany w Max-Planck Institute model klimatyczny zwany ECHAM.

Naukowiec odkrył, że jeśli nagle dojdzie do zapaści AMOC w wyniku globalnego ocieplenia, temperatura będzie gwałtownie spadać, a nie prowadzić do dalszego ogrzewania. Ekstremalne ochłodzenie doprowadziłoby zdaniem Drijfhouta do minimum 20-letniego okresu epoki lodowcowej. Zmiany te są dodatkowo wywoływane topnieniem Grenlandii, która wpływa na cały system prądów morskich czego przykładem była odkryta niedawno cieplna anomalia na Atlantyku.

Efekt nagłego jak na ziemskie warunki ochłodzenia będzie wywołany przede wszystkim przepływem gorącego powietrza z atmosfery ziemskiej do oceanu. Poza tym nagłe ochłodzenie klimatu może być wspomagane przez wybuchy wulkanów, a nawet w jakimś stopniu poprzez promowane przez niektórych, zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych.

Jeśli teorie na temat nadciągającej epoki lodowcowej potwierdzą się, będzie to z pewnością zjawisko naturalne, które wpłynie negatywnie na całą ludzkość. Zlodowacenie większości Europy oznaczałoby konieczność migracji ludności na skalę, przy której obecny kryzys ze szturmującymi Europę islamskimi imigrantami jawić się będzie jako niewielki problem.

Moim zdaniem, to jedne, wielkie „strachy na lachy”. Wizja zmiany w takim tempie jak na filmie, a nawet 1000 razy wolniejszym nam nie grozi. Naukowiec z UK, to zapewne jeden z członków tzw. mafii CO2 promujący na siłę swe nierealne koncepcje. Owszem, zmiany klimatu następują, ale to jest normalny proces. Nie ma w tym nic dziwnego – bujdy na resorach! Ludzie! Nie wierzcie w globalne ocieplenie!

#CO2 #klimat #Ziemia zmianynaziemi.pl

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *