Naukowcy zmienili powietrze w… światłowód

Światłowodom zawdzięczamy możliwość szybkiej i bezpiecznej komunikacji. Można śmiało rzec, że nasza planeta jest dosłownie owinięta kablami optycznymi. Jednak są miejsca, do których niesłychanie ciężko jest doprowadzić #światłowód.

Naukowcy zmienili powietrze w... światłowód
Naukowcy zmienili powietrze w… światłowód

#Naukowcy pracują nad ciekawą technologią, która zniesie te ograniczenia i sprawi, że szybka #komunikacja będzie możliwa praktycznie wszędzie. Specjaliści z University of Maryland w College Park, nadali powietrzu właściwości… światłowodu.

Uzyskali to przy pomocy czterech ustawionych w kształt kwadratu wiązek światła laserowego, tym samym podgrzali cząsteczki gazu w powietrzu, tworząc warstwę o obniżonej gęstości. Warstwa otaczała gęstszy rdzeń, dzięki czemu światło odbijało się w środkowej części – analogicznie do tego jak ma to miejsce w standardowym światłowodzie.

Naukowcy uzyskali to przy pomocy czterech ustawionych w kształt kwadratu wiązek światła laserowego

#Technologia ta jeszcze wymaga dopracowania, jednak naukowcom już udało się wytworzyć powietrzne włókno optyczne na kilka milisekund, co w zupełności wystarcza na przesłanie sygnału. Przekazany na odległość 1 metra #sygnał, był o 50 procent mocniejszy niż w przypadku samego powietrza.

Co ciekawe, podczas #eksperyment’u udało się przekazać energię 100 razy większą od użytej do podgrzania powietrza. Na dystansie 100 metrów, światłowód może przekazać sygnał tysiąckrotnie silniejszy niż ten transmitowany przez samo powietrze.

geekweek.pl

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *