Naukowcy wzywają do debaty w sprawie „projektowania” dzieci?

Media coraz częściej informują nas o postępach w genetyce i możliwości „projektowania” nienarodzonych jeszcze dzieci. Naukowcy zapewniają nas, że każdy rodzic powinien mieć prawo do „zaprojektowania” własnej pociechy i wzywają do przeprowadzenia debaty aby uświadomić społeczeństwo.

Naukowcy wzywają do debaty w sprawie "projektowania" dzieci?
Naukowcy wzywają do debaty w sprawie „projektowania” dzieci?

Dzięki znacznym postępom w genetyce już dziś można w pewnym stopniu „zaprojektować” własne dziecko. Gdy para podejmuje decyzję o założeniu rodziny, genetyka pozwala określić wygląd ich przyszłego dziecka (kolor oczu, włosów) jeszcze zanim się urodzi. Jednak to jeszcze nic, ponieważ nauka idzie w tym kierunku coraz dalej. Dziś już nie mówi się o tym jak nasze przyszłe dziecko będzie wyglądało, ale jak powinno wyglądać i jakie powinno być.

Dzięki specjalnym technikom genetycznym, takim jak edytowanie DNA, można wybrać cechy dla naszego przyszłego dziecka. Naukowcy twierdzą, że nie jesteśmy jeszcze w stanie „zaprojektować” idealnego super-dziecka, które byłoby niezwykle inteligentne, silne i przede wszystkim zdrowe, ale to jest tylko kwestia czasu. Dlatego już dziś wzywa się do przeprowadzenia debaty w tej sprawie, która uświadomi społeczeństwo.

Temat „projektowania” dzieci wywołuje ogromne kontrowersje. Część naukowców ostro krytykuje same prace w tym kierunku, określając je jako zabawę w Boga, natomiast inni uważają, że rodzice powinni mieć prawo decydować o swoim dziecku – o tym jakie powinno ono być. Ze względu na różnicę zdań, przyszłe debaty powinny rozstrzygnąć czy technika „projektowania” dzieci powinna być stosowana.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *